Athletics Schedules

There is a new way for parents to see when the Varsity and Junior Varsity teams are playing.

Looking for sports schedules?
GO TO: npslathletics.org

  • HOVER OVER the "E" for Enumclaw High School
  • SCROLL DOWN TO & CLICK ON: Thunder Mountain Middle School (under other schools)

For a Specific Sport Page: Click on the sport you are interested in for more information; Listed as Boys Sport or Girls Sport. (Located at the top of the web page, below the schools listed.)

For Schedules: On the left side of page - CLICK on schedule and you can have the option of getting the JV or Varsity Schedule.


Thunder Mountain Middle School is part of the Plateau Middle School League which includes Columbia, Enumclaw, Lakeridge, Mountain View, Sumner, Suprise Lake, White River, and Orting. Click here for the Plateau Middle School League addresses in PDF format.

To be eligible for sports at TMMS, the student must:

1. Be under 15 years of age prior to June 1 of the previous year.
2. Maintain passing grades in 6 classes out of 6 classes from the previous and current grading term.
3. Parents or guardian must be a bona fide resident of the Enumclaw School District or have been officially transferred.
4. Must Purchase an ASB card.
5. Paid your Athletic User Fee and an additional fee if playing football.
6. Current Sports Physical on file.
7. Complete an Athletic White Participation Form.
8. Read and sign the
new concussion safety policy.
9. Click here to see the updated schedule on our interactive calendar.


PLATEAU MIDDLE SCHOOL LEAGUE DIRECTIONS (pdf)

Sixth Graders usually begin about 2 weeks later, except track and wrestling.

Season 1

 


Track

Visit our district's interactive calendar for schedule.

 

Coaches:

  • Lisa Horton (head)

  • Kamele Kimball (asst.)

  • Seth Polson (asst.)

  • Matt Paulson (asst.)

 

Baseball

Visit our district's interactive calendar for schedule.


Coaches:

  • Jason Patterson (head)
  • Jeremy Curtin (asst.)

 

Girls Fast Pitch

Visit our district's interactive calendar for schedule.

 

Coaches:
Mike Firnkoess (Head)


Season 2

 


Girls Basketball

Visit our district's interactive calendar for schedule.


Coaches:
Larry Revell (head)
Mike Firnkoess (asst.)
Laura Albrecht (asst.)

Wrestling

Visit our district's interactive calendar for schedule.

 

Coaches:
Shaun DeForrest (head)
Bobby Garcia (asst.)

Boys Soccer

Coach To Be Determined


Season 3


Girls Soccer

Visit our district's interactive calendar for schedule.

 

Coaches:

  • Dan Rogel (head)
  • Shaun DeForrest (asst.)

Boys Basketball

Visit our district's interactive calendar for schedule.

 

Coaches:
Larry Revell (head)
Mike Firnkoess (asst.)

 


Season 4


Football

Visit our district's interactive calendar for schedule.

 

Coaches:
Jason Patterson (head)
Matt Gaynor (asst.)
Dan Rogel
(asst.)

Ryan Picinich (asst.)

Volleyball

Visit our district's interactive calendar for schedule.

 

Coaches:
Laura Albrecht (head)
Kamele Kimball (asst.)
Lisa Horton (asst.)

Girls Cross Country

Coach To Be Determined